Rally Estland: Dag 3 – Pajari behaalt indrukwekkende eerste overwinning met TGR-WRT

De opkomende jonge rallyster Sami Pajari en zijn co-coureur Marko Salminen hebben een schitterende eerste overwinning behaald in het FIA World Rally Championship op Rally Estonia, waarbij ze een één-twee finish aanvoerden voor TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team.

Twee jaar op de maand nadat hij zijn debuut maakte in een GR YARIS Rally1-auto tijdens zijn weg naar de WRC2-titel in 2024, bekroont de doorbraakzege voor Pajari een uitstekende reeks van vorm tot nu toe dit seizoen, die al vijf podiumplaatsen had opgeleverd in de voorgaande acht rally’s.

Het resultaat betekent dat alle vijf huidige Rally1-coureurs van het team in 2026 de overwinning hebben geproefd, waarbij Pajari zich aansluit bij zijn TGR-WRT-coureurs Kalle Rovanperä (2021) en Oliver Solberg (2025) die zijn eerste WRC-overwinning in Estland behaalde.

De 24-jarige uit het buurland Finland voelde zich vanaf het begin thuis op de snelle grindwegen van het evenement met een kalme en beheerste maar verbluffend snelle rit. Hij won alle zeven etappes op vrijdag, en toen zijn dichtstbijzijnde rivaal Solberg die reeks zaterdagochtend stopte, reageerde Pajari en vergrootte zijn voorsprong tot 25 seconden voor de laatste dag. Regen dreigde op de laatste dag de boel te verstoren, maar Pajari liet zich niet onder de indruk brengen en behaalde uiteindelijk de overwinning met 19,5 seconden verschil.

Pajari’s mede-24-jarige en opvolger als WRC2-kampioen Solberg reed ook een sterke en slimme rally om samen met co-coureur Elliott Edmondson terug te keren naar het podium, en behaalde maximale bonuspunten vanaf de laatste dag door de Super Sunday- en Power Stage-klassementen te winnen.

Sébastien Ogier eindigde als vijfde overall bij zijn eerste Rally Estonia-start sinds 2021, waarmee hij waardevolle kampioenschapspunten veiligstelde samen met co-coureur Vincent Landais.

Als leider in het kampioenschap kreeg Elfyn Evans een moeizame start van de rally door als eerste op de weg te rijden in bijzonder droge en losse omstandigheden en een strakkere lijn te creëren voor zijn rivalen. Hij en co-coureur Scott Martin gebruikten zaterdag een iets betere positie om van de negende naar de zesde plaats te stijgen, en werden tweede op Super Sunday en derde in de Power Stage, waarmee ze hun voorsprong in het kampioenschap vergrootten tot 25 punten.

Takamoto Katsuta reed vrijdag zesde, van de tweede plaats op de weg tot hij moest stoppen vanwege bandenschade. Op zaterdag opnieuw begonnen, moesten hij en Aaron Johnston de weg voor de rest van het weekend openen, maar scoorden één punt in de Power Stage en bleven tweede in het kampioenschap. Pajari is nu derde geworden, Ogier vierde en Solberg vijfde; de vijf TGR-WRT-coureurs behaalden 47 punten met nog vijf rally’s te gaan.

Zelfs met Pajari onder de aparte TGR-WRT2-vlag vergroot TGR-WRT zijn voorsprong in het constructeurskampioenschap tot 156 punten.

Twee GR Yaris Rally2-ploegen eindigden op het podium in een spannende WRC2-strijd, met Teemu Suninen en Janni Hussi als tweede en Roope Korhonen en Anssi Viinikka als derde – beiden minder dan 10 seconden van de winnaar.

 

Citaten:
Akio Toyoda (voorzitter TGR-WRT)
“Gefeliciteerd Sami en Marko met jullie eerste WRC-overwinning! Na je pensioen bij de seizoensopener Rallye Monte-Carlo hoorde ik dat je tegen het team zei: ‘Ik wil meer trainen, zelfs als het in een Rally2-auto is.’ Ik ben echt blij dat je vastberadenheid, positieve houding en bereidheid om actie te ondernemen eindelijk met een overwinning zijn beloond.

Jou en Oliver – allebei even oud – samen op de bovenste twee treden van het podium zien staan was ook een prachtig gezicht dat ons een glimp van de toekomst gaf. Het is altijd bevredigend om ervaren coureurs te zien winnen, maar dit was een heel ander soort opwinding. En met Sami’s overwinning dit weekend hebben al onze vijf coureurs dit seizoen overwinningen behaald.

Bij TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team maken we geen auto’s met als doel slechts één coureur te helpen winnen. Onze filosofie is om een auto te maken die elke coureur in het team gelijke kans geeft om voor de overwinning te vechten. Het succes van al onze coureurs heeft de waarde van zowel onze autoontwikkeling als onze teambuildingaanpak bewezen. Aan iedereen in het team: laten we blijven doorgaan en samen nog betere auto’s blijven bouwen!

P.S.
Dankzij jullie allemaal verloopt mijn herstel na de operatie goed. Laatst mocht ik een proefrit van mijn eigen lichaam uitvoeren. Ik was opgelucht te ontdekken dat ik nog steeds goed kon rijden. Dat gezegd hebbende, wordt mij verteld dat ik het waarschijnlijk nog wat rustiger aan moet doen. Zodat ik weer achter het stuur van de auto’s kan kruipen waar jullie zo hard aan hebben gewerkt, zal ik mijn eigen onderhoudsprogramma zorgvuldig en geduldig nog even voortzetten.”

Juha Kankkunen (plaatsvervangend teambaas):
“Ik ben erg trots op dit resultaat en deze eerste overwinning voor Sami en Marko. Al na de proefvaart op vrijdagochtend vertelde Sami me dat hij tevreden was met de auto en dat het team hem niet hoefde aan te raken, en dat hebben we ook niet gedaan, ook al werkt ons team altijd zo hard mogelijk om te verbeteren en onze coureurs zo comfortabel en competitief mogelijk te maken. Hij was van begin tot eind heel kalm en deed het perfect; Het was erg indrukwekkend. Al onze coureurs hebben dit jaar een rally gewonnen en dat laat zien dat we iets goed doen. Ze strijden allemaal om het kampioenschap en ze kunnen ook allemaal winnen op Rally Finland.”

Elfyn Evans (Rijdersauto 33):
“We begonnen het weekend moeizaam, met de etappes die zo droog waren en het schoonmaakeffect zo duidelijk. Uiteindelijk denk ik dat we zoveel mogelijk posities hebben teruggewonnen en dat die zesde positie realistisch gezien het meest mogelijke was. Toen was de laatste dag voor ons helemaal oké. Ik denk dat de regen het een beetje heeft geholpen om het gelijk te trekken en we hebben beide etappes best goed doorstaan. Dus we hebben een aantal goede punten behaald en nu kijken we uit naar Rally Finland.”

Sébastien Ogier (Bestuurdersauto 1):
“Het was erg leuk om dit weekend weer hier in Estland te zijn, deze geweldige wegen en dit fantastische evenement te rijden; Het was zeker de juiste beslissing. Gefeliciteerd aan Sami en Marko met hun eerste overwinning: zij waren duidelijk de snelsten dit weekend, dus geniet ervan! Aan mijn kant was ik niet ver verwijderd van het doel dat ik mezelf had gesteld. Na vijf jaar weg te zijn geweest van deze hoge verplichtingen, miste ik op deze laatste dag slechts een beetje, en misschien een paar tienden. Toch hebben we behoorlijke punten gescoord voor het kampioenschap en we gaan met een hoger doel naar de Rally Finland.”

Oliver Solberg (Rijdersauto 99):
“Dit is een heel goed weekend geweest. Het was heel belangrijk voor mij om een schoon weekend te hebben, een goed ritme te vinden en het gevoel en het zelfvertrouwen terug te krijgen. Dank aan het team dat een moeilijke tijd heeft ondersteund, en ik ben erg blij dat ik dit geweldige resultaat kan terugbrengen en weer op het podium kan staan. Sami en Marko hebben geweldig werk geleverd met ongelooflijke snelheid en verdienen dit resultaat echt. Vandaag kon ik het een paar procent hoger zetten en de maximale punten van zondag halen, dus ik ben erg blij.”

Takamoto Katsuta (Bestuurdersauto 18)
“Dit weekend verliep niet zoals we hadden gehoopt. We wisten dat vrijdag lastig kon zijn met onze positie op de weg, maar ons tempo was niet slecht en ik denk dat we ons werk goed deden tot we moesten stoppen, en dat had echt invloed op de rest van onze rally, want het was moeilijk om vanaf het begin veel te doen op de weg. Het is erg frustrerend, maar er is niets voorbij, en we blijven doorgaan en blijven doorgaan. We hebben verschillende dingen getest met de auto voor de Rally Finland en ik hoop dat we daar een goede rally hebben.”

Sami Pajari (Bestuurdersauto 5)
“Het is gewoon een geweldig gevoel. ‘ Arigato gozaimasu’ aan Morizo-san en iedereen bij TGR-WRT voor jullie steun en voor jullie vertrouwen in mij. Dank aan al mijn supporters, familie en vrienden die achter me stonden, zelfs toen we lastige tijden hadden. Ik wil mezelf ook bedanken dat ik niet heb opgegeven en ben blijven pushen. We hebben een goed eerste deel van het seizoen gehad en na zo vaak op het podium te hebben gestaan, was er geen twijfel dat dit resultaat eraan kwam, maar op dit niveau is het nooit makkelijk. Dit is een van mijn favoriete rally’s samen met Finland, en ik genoot gewoon van het rijden en alles voelde natuurlijk. Laten we nu genieten van het moment voor ons thuisevenement bij de Rally Finland.”

VOORLOPIGE EINDKLASSEMENT, RALLY ESTONIA
1 Sami Pajari/Marko Salminen (Toyota GR YARIS Rally1) 2u31m16,5s
2 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Toyota GR YARIS Rally1) +19,5s
3 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1) +53,8s
4 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) +59,7s
5 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) +1m32,9s
6 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +2m01,0s
7 Mārtiņš Sesks/Renārs Francis (Ford Puma Rally1) +2m35,3s
8 Esapekka Lappi/Enni Mälkönen (Hyundai i20 N Rally1) +3m02,3s
9 Jon Armstrong/Shane Byrne (Ford Puma Rally1) +3m28,0s
10 Robert Virves/Jakko Viilo (Škoda Fabia RS Rally2) +8m33,1s
21 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +13m23,6s
(Resultaten per 14:15 op zondag, voor de laatste resultaten bezoek www.wrc.com
)

 

FIA Wereldkampioenschap Rally 2026 voor coureurs na ronde 9:
1 Elfyn Evans 177 punten
2 Takamoto Katsuta 152
3 Sami Pajari 144
4 Sébastien Ogier 139
5 Oliver Solberg 130
6 Thierry Neuville 111
7 Adrien Fourmaux 111
8 Esapekka Lappi 25
9 Hayden Paddon 21
10 Yohan Rossel 20

 

2026 FIA Wereldkampioenschap Rally voor fabrikanten na ronde 9:
1 TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team 464 punten
2 Hyundai Shell Mobis World Rally Team 308
3 TOYOTA GAZOO Racing WRT2 157
4 M-Sport Ford World Rally Team 116

 

Wat is de volgende stap?
Rally Finland (30 juli-2 augustus) is de snelste rally op de WRC-kalender, verreden over gladde grindwegen met talrijke sprongen en toppen. Het is ook een thuisrally voor TGR-WRT, dat zijn hoofdkantoor dicht bij het servicepark in Jyväskylä heeft.

 

Volg ons!

Volg TOYOTA GAZOO Racing WRT:
∇Facebook: https://www.facebook.com/TOYOTAGAZOORacingWRC
∇X: https://x.com/TGR_WRC (@TGR_WRC)
∇Instagram: https://www.instagram.com/tgr_wrc/ (@TGR_WRC)
∇YouTube: https://www.youtube.com/@TOYOTAGAZOORacingJPchannel

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Please reload

Please Wait