- Als partner van de volgende Retromobile heeft DS Automobiles deze speciale show gekozen ter gelegenheid van de 70Þ verjaardag van de DS.
- De tentoonstelling “De DS, een kunstwerk voor 70 jaar” en de aanwezigheid van de DS-clubs stellen het publiek in staat om een tiental historische en exclusieve DS-modellen te bewonderen, zorgvuldig uitgekozen door L’Aventure DS.
- Op initiatief van Retromobile en met de steun van het merk DS en L’Aventure DS blaast GARAC de DS Balloons nieuw leven in, een creatie uit 1959 om het ongeëvenaarde comfort van de DS met zijn hydropneumatische vering te promoten. Deze unieke tentoonstelling zal centraal staan in de tentoonstelling gewijd aan de 70Þ verjaardag van de DS.
- De DS is een tijdloos icoon en belichaamt durf en avant-garde, waarden die elke creatie van DS Automobiles blijven verrijken. Het bewijs hiervan is N°8, het nieuwe vlaggenschip van het merk, dat voor het eerst te zien zal zijn op Retromobile.
Als partner van Retromobile 2025 grijpt DS Automobiles deze ongelooflijke kans aan om de 70Þ verjaardag van de legendarische DS.
Retromobile 2024 trok meer dan 130.000 bezoekers, wat het enthousiasme van het publiek voor dit internationaal gerenommeerde evenement bevestigde, zowel in Frankrijk als buiten de landsgrenzen. Liefhebbers van over de hele wereld komen elk jaar naar Porte de Versailles in Parijs om verzamelaars en andere liefhebbers te ontmoeten.
Dit jaar heeft DS Automobiles, partner van de show van 2025, een grote verrassing in petto voor bezoekers: het ontdekken van unieke voorbeelden van het tijdloze auto-icoon de DS, soms voor de allereerste keer.
“Er is geen meer symbolische setting dan Retromobile om de 70 te vierenÞ verjaardag van de DS.
Dit evenement is ons dierbaar en we zijn verheugd om het met zoveel mogelijk mensen te delen.
Vandaag de dag verheven tot de status van meesterwerk, is de DS uit 1955 de perfecte belichaming van de kunst van het reizen.
We dragen deze bijzondere erfenis met grote trots, een erfenis die de oprichting van DS Automobiles in 2014 inspireerde. Ons merk is geworteld in de rijkdom van de Franse cultuur, of het nu gaat om kunst, literatuur of avant-gardistische kijk op mobiliteit. Deze geest, die de DS al 70 jaar definieert, vormt nu de kern van de identiteit van DS Automobiles.”
Olivier François – CEO van DS Automobiles.
De aura van de DS: een wereldwijde invloed
Onthuld op 6 oktober 1955, werden tot 1975 1.456.115 exemplaren van de DS gemaakt. Het is een waar symbool van uitmuntendheid en werd door verschillende staatshoofden gekozen als presidentiële auto. De ingenieuze hydropneumatische veertechnologie heeft ook een sleutelrol gespeeld in de geschiedenis: het stelde generaal de Gaulle in staat om te ontsnappen aan de aanval van Petit-Clamart op 22 augustus 1962.
Een meesterwerk van innovatie en de belichaming van de Franse kunst van het reizen, de DS is ook afgebeeld op het grote scherm. Het schitterde in filmklassiekers als Fantomas unleashed (1965) met Louis de Funès, The Samurai (1967) met Alain Delon en Steven Spielbergs Back to the Future 2 (1989).
De DS is niet zomaar een auto, het is een kunstwerk. Tentoongesteld in een versie zonder wielen, volledig gestroomlijnd en schuin geplaatst op een centrale sokkel meer dan een meter boven de grond, won het de Industrial Art Award op de Triënnale van Milaan in 1957. Tegenwoordig maakt de DS ook deel uit van de vooraanstaande collectie van het MoMA Museum in New York.
Het icoon inspireerde ook de woorden van de beroemde semioticus Roland Barthes in zijn boek Mythologies. Hij beschrijft de DS als “duidelijk uit de lucht komen vallen, (…) een uitzonderlijk artikel“, en gaat zelfs zo ver om het te vergelijken met de grote gotische kathedralen. In 1957 zag de schrijver het als veel meer dan een auto: een waar architectonisch en cultureel werk.
Een speciale tentoonstelling gewijd aan de DS
In een exclusieve ruimte in Hal 1 van Retromobile wordt een heuse “tentoonstelling binnen de tentoonstelling” gehouden, genaamd “De DS, een kunstwerk voor 70 jaar”. Deze retrospectieve, georganiseerd door Retromobile in samenwerking met DS Automobiles en L’Aventure DS – de organisatie die zich inzet voor het behoud van het erfgoed van het merk – zal een reeks ongelooflijke auto’s samenbrengen.
Bij de ingang, ter gelegenheid van de 70Þ verjaardag van de legendarische DS en de innovatie van het merk te vieren, zullen twee symbolische modellen tegenover elkaar staan: een volledig originele DS 21 Pallas uit 1969 en een N°8, die voor het eerst in Frankrijk wordt getoond.
- De 2025 DS N°8 zal een elegante Crystal Pearl-kleur hebben, versterkt door een uitgebreid tweekleurig zwart lakwerk dat het dak en de motorkap bedekt, met een interieur in Alezan Brown Nappa leder.
- De DS 21 uit 1969 zal ook worden getoond in een exclusieve Crystal Pearl-kleurstelling, met uitgebreide bi-tone zwarte lak en een weelderig semi-aniline Criollo lederen interieur.
Verderop hebben bezoekers het voorrecht om een line-up van historische DS-auto’s te ontdekken, waaronder de intrigerende DS-ballonnen. Dit iconische model werd oorspronkelijk ontworpen in 1959 door Claude Puech, de toenmalige reclamedirecteur van Citroën. Een getrouwe reconstructie, uitgevoerd door de GARAC (de National School of Automotive and Mobility Professions), zal worden tentoongesteld als eerbetoon aan deze avant-gardistische creatie, die ook op de poster van Retromobile 2025 verschijnt.
De DS Balloons toont een DS 19 in een Tortoiseshell Blond-kleur, rustend op vier enorme ballonnen in plaats van wielen. Deze laatste symboliseren de bollen van de beroemde hydropneumatische vering, waardoor de illusie wordt gewekt dat de auto zweeft. In die tijd gingen foto’s van dit visionaire idee de wereld rond, waardoor de status van de DS als avant-gardistisch en tijdloos kunstwerk werd versterkt.
Rond dit pronkstuk van de tentoonstelling zullen onder andere een DS 21 Prestige uit 1972 te zien zijn die werd gebruikt door Michel Debré, premier onder generaal de Gaulle in 1958, en ook een “Factory” DS 19 Cabriolet uit 1961, en zelfs de metallic grijze DS 19 Totempaal die werd getoond op de Autosalon van Parijs in 1962.
Niet minder dan 12 modellen te zien, waaronder 11 historische DS-auto’s:
- 1956 DS 19 sedan in Spring Green-Champagne dak (particuliere eigenaar),
- 1959 DS 19 “Ballonnen” in Schildpad Blonde-Carrara Wit (DS Automobiles, gebouwd door GARAC 2024-25),
- 1960 ID 19 in Pacific Blue (collectie L’Aventure DS),
- 1961 DS 19 Cabriolet “Factory” in Metallic Grey (particuliere eigenaar),
- DS 19 Totempaal in metallic grijs van de Autosalon van Parijs 1962 (Le Mans Museum),
- 1967 DS 21 Pallas sedan in Monte Carlo Blue (particuliere eigenaar),
- 1968 DS 21 Pallas sedan, met draaibare koplampen, in Corsair Red (collectie L’Aventure DS),
Houd er rekening mee dat bezoekers binnen kunnen plaatsnemen om het uitzonderlijke comfortniveau te ervaren!
- 1968 DS 21 houten model (collectie L’Aventure DS),
- DS 21 Pallas sedan uit 1969 in originele Crystal Pearl-kleurstelling met uitgebreide bi-tone zwarte lak op het dak en de motorkap (L’Aventure DS-collectie),
- 1972 DS 21 Prestige sedan (ex Michel Debré) in zwart (collectie L’Aventure DS),
- 1975 DS 23 Pallas sedan in Scarab Brown (collectie L’Aventure DS),
- 2025 DS N°8, originele Crystal Pearl kleurstelling met uitgebreide bi-tone zwarte lak op het dak en de motorkap.
Twee zeldzame tentoonstellingen zullen deze onderdompeling voltooien:
- het model van een gestroomlijnde DS 21 (1968), elegant tentoongesteld op een Kandahar grijze standaard,
- Een moderne sculptuur die een overdekte DS 19 impliceert, een uniek aluminium exemplaar, het werk van de kunstenaar Frédéric Girard, een sierketelmaker, in samenwerking met de DS DESIGN STUDIO.
Speciale verlichting voor de DS Retromobile beurs
De Retromobile-tentoonstelling, ter ere van de 70Þ verjaardag van de DS, wordt versterkt door de weelderige kroonluchters van Régis Mathieu. Ambachtelijke bronzer, restaurateur en gerenommeerd ontwerper, Régis Mathieu is de zoon van Henri Mathieu, beroemd om zijn collectie verlichting met kinetische spiralen. Régis heeft een passie voor auto’s en brengt zijn unieke expertise naar de gangpaden van Retromobile, met een speciale schittering voor deze tentoonstelling gewijd aan het DS-logo.
Andere DS-schatten om te ontdekken bij Retromobile
Parallel aan dit vlaggenschipevenement zullen twee iconische DS-modellen in de schijnwerpers staan in hal 3, de Club Village-hal. Op de stand die L’Aventure DS, Amicale DS en clubs zoals DS ID Club France, Club ParIDS (in Hal 1) en de Euro SM Club verenigt, zal er te zien zijn:
- Een uniek competitie DS 21 (1972) prototype, uitgerust met een Maserati-motor van de legendarische SM.
- Een Delta Blue DS stationwagon (1975), een model vol geschiedenis en charme.
70 jaar legende: DS, een brug tussen verleden en heden
Zeventig jaar na zijn geboorte en bijna vijftig jaar na het einde van de productie blijft de DS verzamelaars en autoliefhebbers over de hele wereld intrigeren. Door er hulde aan te brengen op Retromobile en door zijn nieuwe vlaggenschip nr. 8 voor het eerst in Frankrijk te onthullen, smeedt DS Automobiles een krachtige link tussen verleden en heden.
Een ware inspiratiebron voor de auto-industrie en een 20Þ eeuw avant-garde icoon, de DS 1955 blijft een kompas voor de vrouwen en mannen van DS Automobiles. Door deze uitzonderlijke erfenis viert het merk niet alleen zijn geschiedenis, maar verklaart het ook zijn ambitie om de Franse reiskunst te verbeteren.
Een DS-aandenken om mee te nemen van Retromobile
Tijdens dit zeer speciale evenement krijgen bezoekers de kans om te vertrekken met een uniek DS Automobiles-souvenir. De DS-boetiek biedt een exclusieve selectie van DS-schaalmodellen, waaronder twee nieuwe: de DS-ballonnen uit 1959 in “Tortoiseshell Blond”, prachtig gereproduceerd in 1:12Þ schaal, en een gelimiteerde oplage 1:43Rd Speedform 1955 DS 19.
Voor verzamelaars, liefhebbers of gewoon liefhebbers van mooie objecten is er op 4 februari een verrassende onthulling.
De volledige tentoonstelling wordt onthuld tijdens de avant-premièreavond, die plaatsvindt op dinsdag 4 februari vanaf 19 uur.
Praktische informatie
49Þ Retromobiel van 5 t/m 9 februari 2025, preview-avond op dinsdag 4 februari
Openingsuren: van 10 tot 19 uur, ’s avonds laat tot 22 uur op woensdag 5 en vrijdag 7 februari
Geschiedenis is in de maak. We kunnen niet wachten om je te zien bij Retromobile!